Wszystko co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu podróżnym
Podróże stanowią jedno z najbardziej ekscytujących doświadczeń w życiu. Niezależnie od tego, czy jesteś pasjonatem przygód, preferujesz relaks na plaży czy wędrówki po górach. Wakacyjny czy weekendowy wypoczynek daje możliwość poznawania nowych miejsc, kultur i ludzi. Jednak nawet najbardziej starannie zaplanowany wyjazd może zostać zepsuty przez chorobę, wypadek czy utratę bagażu. Dlatego na liście rzeczy niezbędnych na wyjazd powinno się znaleźć ubezpieczenie podróżne, tzw. travelka. Posiadanie ubezpieczenia w podróży zapewni ochronę i spokój umysłu w trakcie wyjazdu.
Wyjazd zagraniczny
Najczęściej takie ubezpieczenie podróżne kupujemy na wyjazd zagraniczny. W zależności od charakteru wypoczynku w Polsce warto jest także zabezpieczyć się na różne nieprzewidziane sytuacje. Oczywiście po nieszczęśliwym wypadku zawsze możemy liczyć na pomoc ratowników i wizytę na SOR. Jednak dalsze leczenie i rehabilitacja to czasami konieczność czekania liczona w miesiącach. Ubezpieczenie na wypadek NW gwarantuje nam także zwrot kosztów wizyty u specjalistów i rehabilitację. Więcej na temat takiego zabezpieczenia w czasie krajowej podróży przeczytasz TUTAJ Nawet jeżeli nie zdecydujesz się na taką polisę to pamiętaj, że zawsze możesz mieć chociaż assistance na samochód. I to bez względu na jego wiek.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Wróćmy jednak do podróży zagranicznych. Pamiętaj! Posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie daje gwarancji bezpłatnego leczenia. Prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje.
Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. W Chorwacji za wizytę u internisty zapłacisz około 10 kun (ok. 6,17 zł). Leczenie specjalistyczne pacjent pokrywa w 20 proc., przy czym nie może zapłacić więcej niż 3326 kun (ok. 2 tys. zł). I bardzo ważna informacja. Co do zasady karta EKUZ nie pokryje kosztów związanych z powrotem do kraju w przypadku nagłego zachorowania.
Dlatego tak ważne jest ubezpieczenie turystyczne. Oczywiście warto wyrobić sobie kartę EKUZ, tym bardziej, że zrobisz to bezpłatnie i online. Instrukcję znajdziesz TUTAJ
Na co zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie
Istnieje wiele rodzajów ubezpieczeń podróżnych, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji. I oczywiście kraju do którego się wybierasz. Oto kilka najważniejszych opcji ubezpieczeń podróżnych:
Koszty leczenia. To jedno z najważniejszych ubezpieczeń w podróży. Pokrywa koszty leczenia w razie nagłej choroby lub wypadku. W przypadku potrzeby hospitalizacji, kosztów operacji lub innych pilnych zabiegów medycznych, ubezpieczenie medyczne zapewnia finansowe wsparcie i pokrywa wydatki związane z opieką zdrowotną. W przypadku leczenia stomatologicznego czy kosztów porodu wysokość pokrywanych kosztów jest zawsze określona w Ogólnych Warunkach Umowy.
Jest to najważniejsza cześć ubezpieczenia. I wybierając sumę ubezpieczenia należy uwzględnić kraj, do którego się jedzie. Bo ceny pomocy medycznej są bardzo różne. Kiedy wybierasz się do Stanów Zjednoczonych czy Kanady musisz się liczyć z dużo wyższymi kosztami niż w czasie podróży np. do Chorwacji czy Grecji.
Kupując ubezpieczenie należy zwrócić też uwagę, czy pomoc obejmuje również leczenie powstałe w wyniku zaostrzenia kosztów przewlekłych. Często jest to w sumie ubezpieczenia określonej w umowie „Koszty leczenia”. W niektórych towarzystwach jest to jednak dodatkowa opcja. I ważna informacja. Jeżeli korzystasz z pomocy medycznej to staraj się wziąć od lekarza historie choroby. Oczywiście często zdarza się, że nie dają. To w tej sytuacji poproś chociaż o krótką notatkę od lekarza – nawet zawierającego kod diagnozy. I może być wpisany do rachunku.
Kontynuacja leczenia w Polsce. To opcja umożliwiająca dalsze leczenie po powrocie do kraju. Najczęściej dotyczy to rehabilitacji, a nie wizyty u specjalisty. Ale oczywiście zawsze możemy “liczyć” na państwowwą słuzbę zdrowia.
Assistance. Jest to także bardzo ważna część ubezpieczenia. Obejmuje m.in. koszty poszukiwań i ratownictwa, pokrycie kosztów transportu do kraju, także zwłok, oraz wiele innych przydatnych usług. Tutaj warto się wczytać w jakich sytuacjach możemy liczyć na pomoc. Należy przy tym pamiątać, aby w razie potrzeby najpierw skontaktować się z infolinią ubezpieczyciela a potem dopiero korzystać z tego co oferują. Bo w odwrotnej sytuacji czasami może być problem ze zwrotem kosztów.
Dodam, że przed podróżą na inny kontynent sprawdź obowiązkowo jaki jest numer na infolinię ubezpieczyciela. Bo np. mając ubezpieczenie w Generali będąc w USA masz do dyspozycji numer bezpośredni +17739456307. Natomiast w przypadku polisy w Ergo Hestii trzeba dzwonić do Polski. Bezpośredni numer to 58 550 70 12. Drugi numer to 58 555 55 55, ale w tym przypadku trzeba wybierać przekierowania. W trakcie rozmowy można poprosić o link do kontaktu przez połączenie internetowe. Innym wyjściem jest napisanie maila na adres pms@mondial-assistance.pl i poproszenie o przesłanie linku do połączenia z powodu np. zachorowania. Wtedy po otrzymaniu tego linka będzie kontakt. Można też poprosić o kontakt podając swój numer.
Odpowiedzialność Cywilna. W tym przypadku jest to odpowiedzialność za szkody osobowe i szkody rzeczowe wyrządzone innym osobom. To może być zniszczenie jakiegoś przedmiotu. Ale także potrącenie kogoś, w wyniku czego dozna ta osoba obrażeń. A roszczenia takich osób potrafią być bardzo wysokie. Przy tej opcji warto sprawdzić, czy ochrona obejmuje także działania pod wpływem alkoholu.
Ubezpieczenie bagażu. Utrata lub uszkodzenie bagażu to powszechne zmartwienie podróżnych. Ubezpieczenie bagażu chroni przed finansowymi stratami, gdy Twoje bagaże zostaną utracone, uszkodzone lub opóźnione. Dzięki temu ubezpieczeniu możesz otrzymać odszkodowanie, które pomoże zastąpić utracone przedmioty.
Ubezpieczenie od opóźnień lub odwołań lotów. Często zdarza się, że loty są opóźniane lub odwoływane z powodu nieprzewidzianych okoliczności, takich jak złe warunki atmosferyczne czy problemy techniczne. Ubezpieczenie od opóźnień lub odwołań lotów zapewnia odszkodowanie za dodatkowe koszty związane z zakwaterowaniem, posiłkami i transportem, które mogą wyniknąć z takiej sytuacji.
Dodam, że ciekawym rozwiązaniem dla osób młodych często podróżujących jest SIGNAL IDUNA CARD. Jest to całoroczne ubezpieczenie turystyczne dla uczniów i studentów oraz miłośników sportów i podroży od 5 do 30 roku życia. Ubezpieczenie jest dostępne w trzech wariantach w cenie od 74 zł za rok ochrony. W porównaniu z ubezpieczeniami na krótszy okres jest niższa kwota na leczenie i ratownictwo. Są także zwykle ograniczone usługi assistance.
To oczywiście nie wszystkie opcje przy ubezpieczeniu podróżnym. Każda polisa ubezpieczeniowa ma swoje własne warunki i ograniczenia. Przed zakupem ubezpieczenia w podróży zawsze należy dokładnie przeczytać umowę i zrozumieć, jakie ryzyka są objęte ochroną, jakie wykluczenia istnieją oraz jakie dokumenty i dowody są wymagane w przypadku zgłoszenia roszczenia.
Ubezpieczenie w podróży może wydawać się dodatkowym kosztem, ale w dłuższej perspektywie może zapewnić ogromne oszczędności i komfort. Koszty nieplanowanych wydatków związanych z medycyną, utratą bagażu czy odwołanymi lotami mogą być znaczne i wpłynąć negatywnie na nasz budżet i satysfakcję z podróży. Ubezpieczenie w podróży daje nam pewność, że w razie niespodziewanych zdarzeń mamy wsparcie finansowe i pomoc, dzięki czemu możemy skupić się na cieszeniu się podróżą.
Kilka dodatkowych przydatnych informacji
Planując wyjazd zagraniczny można także wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji lub przerwania podróży. Pamiętaj jednak, że nie można tego wykupić w dniu rozpoczęcia podróży. Aby to zadziałało trzeba pamiętać o terminach, w których można tą ochronę wykupić.
Bardzo przydatne, szczególnie przy podróży na inny kontynent może być bezpłatne zarejestrowanie w rządowym systemie „Odyseusz”. System ten umożliwia w sytuacji kryzysowej lub nadzwyczajnej podjęcie przez MSZ kontaktu z osobami, które znajdą się bezpośrednio w rejonie zagrożenia. Dzięki niemu może nam zostać wskazana odpowiednia placówka dyplomatyczna lub konsulat, w których to miejscach powinniśmy szukać pomocy oraz informacji.
I coś dla podróżujących samochodem. Poruszając się po Polsce lub Europie swoim samochodem nie zapomnij także o assistance. Pamiętaj, że są możliwości skorzystania z assistance bez względu na wiek pojazdu. Możesz wykupić na 7, 15 lub 30 dni. Jeżeli jednak jeździsz częściej za granicę to taniej jest wykupić na 12 miesięcy. Roczna ochrona assistance bywa bardziej opłacalna. Tym bardziej, że nawet najlepsze samochodu ulegają awarii.
Podsumowanie
Podróżowanie to wspaniałe doświadczenie. Nie można jednak zapominać o potencjalnych ryzykach, które mogą się pojawić. Ubezpieczenie w podróży jest kluczowym narzędziem, które zapewnia nam ochronę finansową i emocjonalną w trakcie wyjazdu. Niezależnie od tego, czy podróżujesz na krótką czy długą metę, w kraju czy za granicą, ubezpieczenie w podróży powinno być zawsze na liście Twoich priorytetów. To inwestycja, która zapewni Ci spokój umysłu i pozwoli na pełne korzystanie z przyjemności podróżowania
2 komentarze
[…] wyjazdach zagranicznych assistance samochodowy, podobnie jak ubezpieczenie turystyczne, to powinien być obowiązek. Nawet jeśli dobrze porozumiewamy się w obcym języku, samodzielne […]
[…] odpowiedzialności cywilnej (OC) w polisie turystycznej działa na podobnej zasadzie, co w przypadku polisy mieszkaniowej. Gwarantuje ona ochronę przed […]
Możliwość komentowania została wyłączona.