Sprzedaż i zakup pojazdu – najważniejsze informacje i obowiązki

Sprzedaż i zakup pojazdu – najważniejsze informacje i obowiązki

Sprzedaż lub zakup pojazdu to dla niektórych formalność, a dla innych wielkie wydarzenie. Niezależnie od tego, czy kupujesz pierwszy samochód, czy jest to twoja kolejna transakcja, a może sprzedajesz zasłużony w boju pojazd, musisz pamiętać o kilku krokach. Niedopilnowanie obowiązków nie tylko może skutkować potencjalnymi problemami, ale również możesz otrzymać wysoką karę!

Jakie kroki musisz podjąć przy sprzedaży pojazdu

Zawiadomienie o sprzedaży

Udaj się do wydziału komunikacji i poinformuj o zbyciu pojazdu. Dzięki temu pozbędziesz się odpowiedzialności za pojazd (gdyby nabywca przedłużał lub zapomniał przerejestrować pojazd).

Jeżeli posiadasz profil zaufany, to zgłoszenie można zrobić online.

Zawiadomienie Towarzystwa Ubezpieczeniowego

Udaj się do swojego agenta i poinformuj towarzystwo o zbyciu pojazdu. Zwolni to Ciebie z obowiązku opłacenia kolejnych rat oraz otrzymasz zwrot za ubezpieczenia dobrowolne.

Możesz też zrobić to online przez stronę ubezpieczyciela.

Zgłoszenie zbycia auta niezależnie od formy i miejsca zgłoszenia musi zawierać trzy elementy:

  • Dane pojazdu – Urząd i Towarzystwo Ubezpieczeniowej musi być w stanie zidentyfikować pojazd, który zmienia właściciela.
  • Dane zbywcy – Konieczne jest umieszczenie informacji o tym, kto sprzedaje auto.
  • Dane nabywcy – Urząd i TU musi wiedzieć, komu auto przekazano, ponieważ razem z autem na nowego właściciela przechodzą też obowiązki.

Jeżeli nie powiadomisz Ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu, to musisz liczyć się z ewentualnymi kłopotami. Dostaniesz np. informację lub będziesz „nękany” telefonami o nowej ofercie ubezpieczenia OC pojazdu.

Więcej stresu zaznasz w innej sytuacji. Jeżeli nowy właściciel spowoduje kolizję lub wypadek, to może to obciążyć twoje konto. Wtedy będziesz musiał wykazać, kiedy sprzedałeś pojazd, aby nie tracić zniżki na ubezpieczenie.

Jakie kroki musisz podjąć przy zakupie pojazdu

Przerejestrowanie

Udaj się do wydziału komunikacji z niezbędnymi dokumentami i zarejestruj pojazd na siebie. Masz na to 30 dni w przeciwnym wypadku może zostać na ciebie nałożona kara.

Sprawdzenie ubezpieczenia

W przypadku zakupu przechodzą na ciebie wszystkie prawa, ale również obowiązki z ubezpieczenia OC. Sprawdź, czy są do zapłacenia jakieś raty. Możesz zadzwonić na infolinię lub skontaktować się ze swoim agentem. W niektórych przypadkach bardziej opłaca się wypowiedzieć umowę i zawrzeć nową w innym towarzystwie. Niektóre Towarzystwa robią tzw. rekalkulację, czyli przeliczają składkę na nowo na podstawie danych nowego właściciela. Wtedy warto się zastanowić nad nową polisą.

PAMIĘTAJ, że OC nabywcy nie przedłuża się automatycznie i musisz pilnować terminu, żeby uniknąć kary.

Czy sprzedaż lub kupno pojazdu należy zgłosić do Urzędu Skarbowego?

Po zakupie samochodu musisz odwiedzić także Urząd Skarbowy. Po zakupie używanego samochodu masz 14 dni od zawarcia transakcji na opłacenie podatku PCC w wysokości 2% wartości auta. Chyba że zbywca zobowiązał się w dokumencie do uregulowania należności wobec urzędu skarbowego. Aby zapłacić podatek, należy wypełnić druk PCC-3 oraz obliczyć jego wysokość.

Ta „przyjemność” ominie cię, jeżeli kupisz samochód w salonie.

Zgodnie z „ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych” na osobach, które sprzedały samochód, również ciąży obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Jednak nie wszyscy sprzedający są zobligowani do uiszczenia opłaty. Podatek od sprzedaży samochodu należy opłacić, jeśli sprzedaż nastąpiła przed upływem 6 miesięcy od zakupienia pojazdu. Taką transakcję Urząd Skarbowy traktuje jako uzyskanie przychodu. Liczą się tutaj pełne miesiące, od pierwszego dnia miesiąca następującego po kupnie samochodu.

Wysokość podatku dochodowego wylicza się według zasad ogólnych, czyli może to być 17 lub 32%.

Co, jeśli sprzedasz pojazd przed upływem pół roku, ale poniesiesz stratę na transakcji? W takim przypadku nie pojawia się dochód ze sprzedaży, więc nie płacimy podatku, ale nie zwalnia nas to z obowiązku zgłoszenia sprzedaży w rozliczeniu rocznym.

Jakie dane MUSZĄ znaleźć się na umowie kupna sprzedaży

Częstym problemem, z którym się spotykałem, były niepełne dane na umowach kupna-sprzedaży. Taka umowa może zostać uznana za nieważną, a ty zostaniesz z papierem i problemem. Co, jeśli sprzedałeś pojazd osobie zza granicy, która nie kwapi się do wypełnienia obowiązków ze swojej strony?

Pamiętaj o kilku najważniejszych danych, które koniecznie muszą znaleźć się na umowie kupna-sprzedaży:

  • Data zawarcia umowy
  • Pełne dane nabywcy (imię, nazwisko, adres, pesel lub nr paszportu, NIP )
  • Pełne dane zbywcy (j.w.)
  • Dane sprzedawanego pojazdu
  • Ustalona kwota (niezbędna do rozliczenia z Urzędem Skarbowym)
  • informację, kto opłaci podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zwykle robi to kupujący,

W przypadku zakupu pojazdu na firmę najczęściej dane te znajdziesz na fakturze.

Wzór umowy kupna-sprzedaży znajdziesz TU. (tu będzie link do pliku wrzuconego na www)

Czy obowiązki są inne dla samochodu firmowego?

Obowiązki przedsiębiorców nie różnią się zbytnio od tych osoby indywidualnej. Sprzedaż należy zgłosić do odpowiedniego urzędu oraz towarzystwa ubezpieczeniowego, a także opłacić podatek.

Przedsiębiorcy mają obowiązek opłacenia podatku od sprzedaży samochodu firmowego, jeśli sprzedawany samochód został wprowadzony do ewidencji i stanowi element majątku. W takich sytuacjach od wysokości dochodu ze sprzedaży można odjąć koszty amortyzacji. Czynni podatnicy VAT też muszą zapłacić podatek. Warto jednak zapytać księgowego o ewentualne podatki, ponieważ Polski Ład wprowadził kilka bardzo ważnych zmian.

Podsumowując:

  1. Sprzedając pojazd, pamiętaj, aby to zgłosić w Wydziale Komunikacji oraz Towarzystwie Ubezpieczeniowym.
  2. Jeżeli sprzedaż nastąpiła przed upływem 6 miesięcy od zakupienia pojazdu, pamiętaj o wizycie w Urzędzie Skarbowym.
  3. Jeżeli składka OC jest opłacona za cały rok, to przy sprzedaży samochodu możesz złożyć wniosek o zwrot składki za niewykorzystany okres.
  4. Kupując samochód, zgłoś to w Wydziale Komunikacji.
  5. Od ciebie i sprzedającego zależy, czy będziesz nadal korzystał z aktualnej polisy OC, czy wykupisz nową.
  6. Bardzo ważne. Przy kupnie pojazdu polisa nie przedłuża się automatycznie. Jeżeli o tym zapomnisz, będziesz bez ubezpieczenia OC. A wtedy już nawet za 1 dzień przerwy w ubezpieczeniu otrzymasz karę nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Przypomnę tylko, że obecnie pełnia kara to za samochód osobowy kwota 6.020 zł. Natomiast za 1 dzień to 1.200 zł.

    Jesteś zainteresowana/-y tym ubezpieczeniem pojazdu? Zostaw kontakt i porozmawiajmy!

    Napisz do mnie przez Messenger
    Call Now Button