Polisa na życie. Czy każdy musi mieć taką polisę?

Polisa na życie. Czy każdy musi mieć taką polisę?

Dobre ubezpieczenie na życie to wsparcie w trudnych sytuacjach. To bezpieczeństwo, gdy zachorujesz, stracisz możliwość zarabiania lub gdy Ciebie zabraknie.

Posiadanie polisy i bycie ubezpieczonym to nie to samo. Pisałem o tym w poście Jesteś ubezpieczony czy masz tylko polisę? Przypomnę więc tylko, że to Ty jesteś najważniejszy i od Ciebie zależy na ile jesteś bezpieczny. Podobnie jak Twoja rodzina. Może w tym pomóc ubezpieczenie.

Polisa a ubezpieczenie

Polisa to jeden z podstawowych dokumentów ubezpieczeniowych potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczeniowej między klientem, a ubezpieczycielem. Zawiera ona informację o tym w jakich sytuacjach i w jakim zakresie klient jest chroniony i może liczyć na świadczenie. Czyli zawiera to co klient sobie wybrał.

Treść polisy formalnie wynika z ubezpieczenia, czyli umowy zawartej pomiędzy klientem a ubezpieczycielem. Ubezpieczyciel zobowiązuje się w ramach tej umowy wypłacić określoną sumę pieniędzy w razie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego lub zobowiązuje się do wykonania określonej w umowie ubezpieczeniowej usługi (np. organizacji pomocy). Można więc powiedzieć, że ubezpieczenie to wykupienie sobie zabezpieczenia na wypadek zaistnienia potrzeb, których pokrycie byłoby bardzo trudne lub wręcz niemożliwe bez tej dodatkowej kwoty gwarantowanej w ubezpieczeniu.

Czy każdy powinien mieć polisę na życie?

Decydując się na ubezpieczenie musisz zastanowić się co jest dla Ciebie najważniejsze. I niestety, ale musisz także uwzględnić możliwości finansowe. Czy zatem każdy powinien mieć polisę na życie? Jeżeli mówimy tylko o świadczeniu za śmierć – to moim zdaniem nie.

Uważam, że nie potrzebujesz polisy na życie w trzech sytuacjach:

  • Po pierwsze: masz świetną sytuację finansową, brak kredytów i dużo oszczędności. W przypadku Twojej śmierci Twoja rodzina będzie wtedy zabezpieczona finansowo z innego źródła. Oczywiście możesz wykupić polisę, która będzie swego rodzaju „bonusem” dla najbliższych.
  • Po drugie: nie jesteś żywicielem rodziny lub nie masz nikogo na swoim utrzymaniu. Oczywiście możesz się ubezpieczyć i wskazać jako uposażonych np. rodziców. Będzie to dla nich wsparciem po Twojej śmierci.
  • Po trzecie: masz już dorosłe dzieci, które są samodzielne finansowo a Twój małżonek ma przyzwoite źródła dochodów. Jeśli rodzina w razie Twojej śmierci bez problemu poradzi sobie finansowo, to również nie potrzebujesz polisy.
polisa na życie

Na co zwróć uwagę przy kupnie ubezpieczenia

Musisz wiedzieć co kupujesz. Są dwa podstawowe rodzaje ubezpieczeń „życiowych”. Jeden to jest ubezpieczenie typowo ochronne a drugie mieszane, czyli ochronno-inwestycyjne.

Jeżeli kupujesz polisę typowo ochronną to całość składki jest przeznaczona na Twoją ochronę. Natomiast w drugim przypadku część składki jest inwestowana. W zależności od oferty możesz z części inwestycyjnej korzystać w trakcie ubezpieczenia lub też uzyskujesz pieniądze na koniec umówionego okresu. Jest to też jedna z form oszczędzania na emeryturę.

Jeżeli decydujesz się na polisę ochronną to najważniejsze jest to, co chcesz tą polisą zabezpieczyć. Świadczenie po Twojej śmierci ma pokryć kredyty? Czy ma zagwarantować utrzymanie poziomu życia rodzinie? A może ma umożliwić dzieciom start w dorosłe życie? Od tego zależy wysokość sumy ubezpieczenia. Jak ją obliczyć podpowiem w kolejnym wpisie. Natomiast o tym dlaczego ważne jest ubezpieczenie na życie połączone z testamentem omawiałem we wpisie Konsekwencje prawne i finansowe śmierci

Podobnie przy polisach mieszanych, czyli ochronno-inwestycyjnych. Podstawowe pytanie to jaki jest cel gromadzenia kapitału? Wtedy doradca podpowie Ci, jaka powinna być składka, aby na koniec umowy została wypłacona kwota, która Ciebie interesuje.

Dodatkowe umowy do polisy głównej

Nawet jeżeli nie potrzebujesz polisy na życie to zastanów się nad zabezpieczeniem siebie na wypadek poważnego zachorowania czy inwalidztwa. W takie sytuacji umowa główna może być na minimalną sumę a w umowach dodatkowych zabezpieczasz siebie na sytuację, kiedy będą potrzebne środki np. na rehabilitację czy na codzienne życie, kiedy nie będziesz mógł pracować. Oczywiście możesz też wybrać świadczenie za pobyt w szpitalu czy uszczerbki na zdrowiu. To Ty decydujesz. Tak na marginesie, to takie umowy dodatkowe zabezpieczają także rodzinę, bo każdy dodatkowy wydatek na poprawę zdrowia to także obniżenie środków na codzienne życie.

Jak kupić polisę

Możesz iść do biura, ale możesz kupić polisę przez internet. Przez COVID zdecydowana większość towarzystw dostosowała się już do warunków sprzedaży online. Nawet jeżeli kupujesz przez internet to proponuję jednak najpierw rozmowę z doradcą ubezpieczeniowym, który pomoże Tobie w wyborze najodpowiedniejszej opcji. Sposób rozmowy może być różny. Telefon, zoom czy też połączenie rozmowy ze wspólnym dobraniem polisy poprzez zdalną pomoc. Tak możesz ubezpieczyć się np. w Bezpiecznym.pl Masz wtedy pewność, że kupujesz ubezpieczenie a nie tylko polisę. A mając ubezpieczenie masz też doradcę w każdym momencie kiedy potrzebujesz.

Podsumowując

Zakup polisy na życie, to przejaw prawdziwej troski i odpowiedzialności za własną rodzinę. Od Ciebie zależy w jakim stopniu będziesz chroniony Ty i Twoja rodzina.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.

Napisz do mnie przez Messenger
Call Now Button