Assistance. Z czego możesz skorzystać ?
Jak sama nazwa mówi, assistance gwarantuje organizację pomocy w nieprzewidzianych sytuacjach. Najczęściej jest on już w pakiecie przy polisie mieszkaniowej lub w wersji podstawowej przy polisie samochodowej. Oczywiście można go dokupić. Także do polis podróżnych czy firmowych. Często występuje również przy polisach chroniących życie i zdrowie.
Assistance domowy, czyli szybka pomoc na miejscu
Domowe ubezpieczenie assistance może okazać się szczególnie pomocne w razie awarii. Wykonując telefon pod dedykowany numer centrum alarmowego uzyskamy szybką pomoc specjalistów. Standardowo świadczenia usług assistance polegają na pomocy technicznej:
- Specjalisty domowego tj. ślusarz, hydraulik, elektryk, malarz, murarz, szklarz, technik urządzeń grzewczych, dekarz oraz specjalisty od systemów alarmowych;
- Specjalisty w zakresie naprawy sprzętu AGD, RTV, PC;
W sytuacji w której w wyniku awarii lub wypadku objętego umową ubezpieczenia mienia konieczne jest zakwaterowanie w hotelu, transport mienia lub jego dozór np. gdy mieszkanie zostało zniszczone i nie nadaje się do dalszego zamieszkania.
Zawierając polisę z opcją assistance upewnij się z jakiej pomocy możesz skorzystać. W przypadku specjalistów najczęściej ubezpieczyciel pokrywa koszty dojazdu i robocizny a za materiał musisz zapłacić. Jest jednak dostępna także opcja, że do pewnej kwoty ubezpieczyciel pokrywa również materiał. W dodatku na fachowca wezwanego w ramach assistance możemy liczyć 24 godziny na dobę. Wiele ubezpieczeń gwarantuje maksymalny czas, w jakim specjalista zjawi się, by nam pomóc. Jeśli nie uda się naprawić sprzętu na miejscu, ubezpieczenie może też pokryć koszty przewiezienia lodówki czy pralki do serwisu.
W ramach assistance domowego można również liczyć na umówienia wizyty lekarskiej lub dowóz leków. Mamy też zagwarantowaną opiekę lub zwrot kosztów za opiekę nad dziećmi, osobami niesamodzielnymi oraz nad zwierzętami.
Assistance samochodowy
Zwykle umowy zawierane się na rok. Ale np. Bezpieczny.pl oferuje także umowę na 7,14 i 30 dni. Ubezpieczenie gwarantuje organizację pomocy, gdy zdarzy się wypadek, kradzież albo awaria. Warto sprawdzić, czy umowa zawiera holowanie do serwisu (zwykle ograniczone jest ono liczbą kilometrów lub maksymalnym kosztem usługi), naprawę na miejscu (do jakiej wartości) i dowóz paliwa czy wymianę koła. Ważne! Upewnij się, że holowanie masz także przy awarii pojazdu a nie tylko po kolizji czy wypadku.
Bardziej rozbudowane pakiety assistance można dokupić jako rozszerzenie ubezpieczeń OC oraz AC lub samodzielnie. W zależności od oferty ubezpieczyciela w skład polisy wchodzą również takie usługi jak pomoc prawna, kierowca zastępczy czy pokrycie kosztów parkingu.
Ubezpieczenia assistance nie można traktować jako darmowego sposobu na doraźną reanimację niesprawnego auta. Nawet jeśli wykupimy najdroższą opcję polisy, ubezpieczyciel nie będzie nas ratował z każdej opresji. Za stan pojazdu musimy być odpowiedzialni. Od tego zależy też bezpieczeństwo na drodze. Warto więc wiedzieć, że z reguły przy powtarzających się awariach, za kolejne zgłoszenie tej samej usterki trzeba zapłacić.
Assistance samochodowy bardzo przydaje się podczas zagranicznych podróży. Nawet jeśli dobrze porozumiewamy się w obcym języku, samodzielne zorganizowanie pomocy lokalnie bywa trudne. Zdarza się, że autostrady obsługiwane są przez wybrane firmy, a w niektórych krajach trudno cokolwiek wyegzekwować. Centrum alarmowe, które obsługuje polisę assistance jest w stanie załatwić za nas najtrudniejsze sprawy i wspomóc nas w zorganizowaniu naprawy czy holowania.
Przy wyborze polisy zastanów się najpierw, jakie masz potrzeby i do nich dobierz odpowiedni produkt. Chociażby mając pewność poruszania się tylko po Polsce nie ma sensu dopłacać za assistance zagraniczny. Zapoznaj się też koniecznie z warunkami pomocy. Zwróć np. uwagę, kiedy i jak skorzystasz z samochodu zastępczego. Mogą zdarzyć się ograniczenia związane z koniecznością skorzystania z warsztatu wskazanego przez ubezpieczyciela. Niektórzy ubezpieczyciele pokrywają koszt dostawy części zamiennych, doprowadzenia naprawionego samochodu do właściciela lub złomowania samochodu w przypadku szkody całkowitej.
Jeśli zdarzy się wypadek lub awaria, assistance pokrywa też koszty podróży do określonej sumy lub na określoną odległość. I często jest rozgraniczenie odległości na Polskę i Europę. Zwykle na terenie Polski są to większe odległości, w tym nawet bez ograniczeń.
Assistance medyczny
Medyczne assistance zwykle stanowi dodatek do polisy zdrowotnej. Jednak ubezpieczyciele często oferują tę usługę również jako oddzielny produkt. Natomiast niektóre banki umożliwiają skorzystanie ze zorganizowanej pomocy medycznej w ramach opłat za konto osobiste. Zazwyczaj tego typu produkty obejmują usługi takie jak domowa wizyta lekarza czy pielęgniarki oraz transport medyczny. Poza bezpośrednią interwencją, medyczne assistance może obejmować też szerszy zakres usług medycznych związanych z profilaktyką i diagnostyką, a nawet rekonwalescencją w domu. Jest też możliwość zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. Oczywiście do określonej kwoty.
Polisa zdrowotna rozszerzona o usługi assistance stanowi alternatywę dla korzystania z państwowej służby zdrowia. Podobnie jak abonamenty medyczne. Coraz częściej klienci korzystają z tej możliwości. Ale okazuje się, że często zapominają, że mają takie możliwości przy polisie. I kupują np. ortezy czy kule.
Podumowując
Assistance, obojętnie, domowy, samochodowy czy medyczny jest bardzo dobrym dodatkiem do polis. Warto wiedzieć co obejmuje. I przede wszystkim warto pamiętać, że coś takiego masz.