Assistance samochodowy – co to jest i dlaczego warto je mieć
Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe i dobrowolne. Obowiązkowe to oczywiście OC. Natomiast dobrowolne to Auto Casco ( AC ) i np. assistance. Assistance, które zdaniem coraz większej liczy kierowców warto mieć.
Co to jest assistance samochodowe
Assistance samochodowe to dobrowolne ubezpieczenie, które ma na celu zapewnienie przez całą dobę pomocy w sytuacjach awaryjnych. Są 2 podstawowe rodzaje pomocy. Dlatego kupując assistane warto wiedzieć z jakiej pomocy można skrzystać. Bo podstawowa rożnica między nimi to pomoc, tylko wtedy jeżeli dojdzie do zdarzenia drogowego lub również pomoc w przypadku awarii pojazdu.
Co obejmuje assistance pojazdu
Zakres ubezpieczenia, czyli pomocy, jest różny w zależności od ubezpieczyciela. Najczęściej zakres pomocy obejmuje:
- holowanie auta z miejsca zdarzenia
- naprawę pojazdu na miejscu
- wynajem samochodu zastępczego
- zwrot kosztów naprawy lub wymiany uszkodzonego ogumienia
- zakwaterowanie w hotelu
- pomoc w zorganizowaniu kontynuacji podróży innym środkiem transportu
- złomowanie pojazdu.
Często w zakresie jest także pomoc medyczna, informacyjna, prawna, dowóz paliwa czy otwarcie pojazdu po zatrzaśnięciu w środku kluczyków.
Jak kupić assistance
Aby posiadać assistance i jeżdzić ze spokojna głową są 3 możliwości:
- masz w standardzie kupując ubezpieczenie OC lub AC
- kupując ubezpieczenie OC/AC dokupujesz jako opcję dodatkową
- dokupujesz do posiadanego już ubezpieczenia OC. Najczęściej jest to wtedy ubezpieczenie krótkoterminowe na 7,15 lub 30 dni.
Na co zwrócić uwagę kupując assistance
Zanim zdecydujesz się na zakup assistance zwróć uwagę przede wszystkim na:
- sytuację, kiedy udzielona będzie pomoc. W standardzie przy ubezpieczeniu OC najczęściej jest to pomoc jeżeli dojdzie do zdarzenia drogowego typu zderzenie z innym pojazdem lub zwierzęciem, albo wypadnięcie z drogi. Natomiast awaria to opcja dodatkowa
- odległość od miejsca zamieszkania. Często firmy wskazują minimalną odległość od miejsca zamieszkania. Przykładem jest PZU, gdzie pomoc jest udzielana, jeżeli jesteś w odległości min. 20 km od domu. Za dodatkową składką można ją zredukować do 0 i pomoc będzie także w rejonie miejsca zamieszkania ( np. rozładowany zimą akumulator)
- dostępna odległość holowania. Często jest to 150 -500 km, ale można odległość zwiększyć i wtedy na terenie Polski będzie bez ograniczeń a w czasie wyjazdu zagranicznego nawet 1500 km. Dodam, że jest to odległość na jaką będzie holowany pojazd od miejsca zgłoszenia. Czyli np. będąc 500 km do domu holowanie jest 300 km i wtedy na „brakujące” kilometry trzeba zorganizować sobie transport samodzielnie lub „dogadać się” z kierowcą holownika i dopłacić ze swoich środków. Jeżeli masz zarejestrowany samochód jako ciężarowy to dodatkowo sprawdź warunki. Może być bowiem zapis w Ogólnych warunkach, że holowanie samochodu ciężarowego o DMC powyżej 2 t do 3,5 t jest tylko do najbliższego warsztatu ( np. Wiener)
- auto zastępcze. Przy awarii są to często 3 – 5 dni. Natomiast przy kradzieży lub wypadku nawet 10 dni. Zwróć przy tym uwagę, czy ubezpieczyciel nie wymaga najpierw holowania pojazdu. Bo jeżeli nie masz czasu czekać na holownik z firmy i skorzystasz z pomocy znajomego to wtedy może nie przysługiwać Tobie pojazd zastępczy.
Czy warto kupić assistance
Wbrew pozorom, każdy pojazd może ulec uszkodzeniu. Assistance samochodu jest to więc doskonały wybór, aby zapewnić sobie spokój podczas każdej podróży i jednoczesnie zabezpieczyć swoje finanse. Oczywiście taka dodatkowa ochrona jest przydatna szczególnie przy dalszych podróżach, ale z doświadczenia wiem, że dobrze jest mieć ją także jeśli jeździmy tylko „wokół komina”.
Zastanawiając się nad zakupem pamiętaj, że jest jeszcze assistance krótkoterminowy. Możesz go kupić na 7, 15 lub 30 dni. I to bez względu na wiek pojazdu. Warto jednak poprosić agenta o przeliczenie ofert kilku firm i sprawdzenie kosztów assistance. Bo może okazać się, że warto kupić razem z polisę ochronę na 150 km a przy jednorazowym wyjeździe na wczasy dokupić ubezpieczenie krótkoterminowe. Albo stwierdzisz, że taniej jest dopłacić trochę do polisy i mieć ochronę cały rok.
Przy wyjazdach zagranicznych assistance samochodowy, podobnie jak ubezpieczenie turystyczne, to powinien być obowiązek. Nawet jeśli dobrze porozumiewamy się w obcym języku, samodzielne zorganizowanie pomocy lokalnie bywa trudne. I bardzo kosztowne. Zdarza się też, że autostrady obsługiwane są przez wybrane firmy. Centrum alarmowe, które obsługuje polisę assistance jest w stanie załatwić za nas najtrudniejsze sprawy i wspomóc nas w zorganizowaniu naprawy czy holowania.
Assistance samochody – podsumowanie
Wielokrotnie już słyszałem opinie „Panie Krzysztofie, uratował mnie assistance”. Sam miałem sytuację, kiedy jadąc Citroenem BX niemiecką autostradą nagle na tablicy rozdzielczej zapaliły się wszystkie lampki. Nawaliła hydraulika, a przy tym modelu nie można nawet holować. Wtedy uratował mnie telefon do centrum alarmowego. Ale to może docenić tylko ten, kto pomocy potrzebował. Dlatego kupno assistance to dobra decyzja. Ale pamiętaj, aby pomoc obejmowała awarię pojazdu a nie tylko w sytuacji wypadku.