Problem z polisami w PKO
Docierają do mnie syganały od klientów, którzy kupili polisę OC w PKO BP ( jak się okazuje tam też można ubezpieczyć samochód ). Okazuje się, że z wypowiedzeniami poprzednich umów odsyłają tychże klientów… do okolicznych agentów ubezpieczeniowych. Jeżeli trafimy od razu do agenta mającego umowę z danym Towarzystwem to pół biedy. Taki agent ma obowiązek przyjąć wypowiedzenie umowy. Gorzej, gdy nie prowadzi on danego ubezpieczyciela. Wtedy zaczyna się “tułaczka” takiego klienta w poszukiwaniu biura właściwego ubezpieczyciela.
Praktyką rynku ubezpieczeniowego jest wysyłanie wypowiedzenia OC komunikacyjnego do poprzedniego ubezpieczyciela przez agenta ubezpieczeniowego, który zawiera nową umowę ubezpieczenia. Dzieje się tak nawet, jeśli dany agent nie prowadzi poprzedniego ubezpieczyciela. Niemal wszyscy ubezpieczyciele udostępnili bowiem agentom specjalne adresy mailowe lub webserwisy, gdzie takie wypowiedzenia można przesłać. Rynek ubezpieczeniowy już dawno wypracował mechanizmy, które odciążają klientów z nadmiernych formalności. Jednak jak się okazuje nie wszyscy się do tego stosują.
Duży problem dla klienta zaczyna się w sytuacji, kiedy nie dotrze do właściwego agenta i nie zrobi tego także samodzielnie przez internet lub pocztą. Dostaje wtedy od poprzedniego ubezpieczyciela wezwanie do zapłaty. Doszło bowiem do podwójego ubezpieczenia. Co wtedy? Musimy jak najszybciej pisemnie wypowiedzieć umowę. Niestety całkowicie nie unikniemy strat finansowych, ponieważ ubezpieczyciel ma prawo domagać się od nas zapłaty składki za okres, w którym ochrona była aktywna.
Przykład:Termin obowiązywania polisy OC Pana Jarka upływał 31 grudnia 2019 r. Jednak znalazł on atrakcyjniejszą cenowo ofertę i od 1 stycznia ubezpieczył samochód w innym towarzystwie. On jednak zapomniał, a agent nie poinfomował go i nie została pisemnie wypowiedziana dotychczasowa umowa. Tym samym spowodowało to jej automatyczne przedłużenie na kolejny rok. W efekcie Pan Jarek zrezygnował z niej dopiero, kiedy dostał wezwanie do zapłaty. Wysłał wtedy wprawdzie wypowiedzenie, ale za okres styczeń – luty musiał uregulować składkę.
To warto wiedzieć!
- Podwójne ubezpieczenie OC może powstać po zakupie używanego auta lub zmianie ubezpieczyciela.
- Możemy wypowiedzieć tylko polisę, którą otrzymalismy od zbywcy lub odnowioną automatycznie.
- Wypowiedzenie można złożyć w placówce towarzystwa, przez internet lub tradycyjną pocztą.
- Musimy płacić za każdy dzień obowiązywania podwójnej polisy, do czasu, gdy OC nie zostanie wypowiedziane.