Subkonto w ZUS a zwrot środków rodzinie zmarłego
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia subkonta w ZUS i możliwości odzyskania środków zgromadzonych przez zmarłą osobę. Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, gdyż kwoty te mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Czym jest subkonto w ZUS?
Subkonto w ZUS to indywidualne konto, na które trafia część składki na uebzpeiczenie emerytalne. Posiadają je osoby należące do OFE oraz urodzone po 1968 roku. Okazuje się, że niewiele osób wie o dziedziczności tych środków.
Jak odzyskać środki?
W przypadku śmierci osoby posiadającej subkonto w ZUS, środki te wchodzą w skład masy spadkowej. Aby je odzyskać, należy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS. Można go pobrać ze strony ZUS.
Kto może ubiegać się o zwrot?
O zwrot środków mogą ubiegać się osoby wskazane w testamencie lub, w przypadku jego braku, spadkobiercy ustawowi. Najprostrzym rozwiązaniem jest jednak wskazanie w ZUS osoby uposażonej. Wtedy jest mniej problemów i szybciej środki znajdą się w dyspozycji tej osoby, na której nam zależy.
Jakie dokumenty należy złożyć?
Do wniosku o zwrot środków należy dołączyć m.in.:
- odpis aktu zgonu
- dokument potwierdzający prawo do dziedziczenia (np. postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku)
Wnioski o wypłatę środków z subkonta w ZUS
W 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzył aż 97 tysięcy wniosków o wypłatę środków z subkonta, wypłacając łącznie 796,5 milionów złotych. To o 56 milionów złotych więcej niż rok wcześniej.
Uwaga! Brak automatycznego powiadomienia. ZUS nie ma obowiązku informowania rodziny o możliwości odzyskania środków, dlatego warto samodzielnie złożyć wniosek.
Warto także pamiętać, że niezależnie od środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS dziedziczone są również środki zgromadzone w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Oznacza to, że rodzina zmarłego może odzyskać zarówno środki z OFE, jak i z subkonta w ZUS.
Wniosek o wypłatę środków z OFE jest niezależny od ZUS i należy go złożyć w instytucji, w której zmarły miał rachunek OFE. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające tożsamość wnioskodawcy oraz jego prawo do dziedziczenia środków. Niestety, czasmi może być problem z ustaleniem, gdzie zmarły miał ten rachunek. Podobnie jak ubezpieczenie na życie.