Umowy dodatkowe do ubezpieczenia na życie

Umowy dodatkowe do ubezpieczenia na życie

Umowy dodatkowe do ubezpieczenia na życie

Decydując się na zakup ubezpieczenia na życie, często mamy możliwość rozszerzenia zakresu ochrony ubezpieczeniowej o dodatkowe świadczenia. Fachowo mówimy wtedy, że zawieramy umowy dodatkowe do ubezpieczenia na życie. Czym dokładnie są i czy rzeczywiście są dla nas opłacalne?

Umowy dodatkowe do ubezpieczenia na życie

Kupując ubezpieczenie na życie, myślimy bardzo perspektywicznie. Chcemy bowiem zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę na przyszłość. Z czasem jednak nasze potrzeby mogą się zmieniać – stajemy się starsi, zaczynamy też dostrzegać niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą dzisiejszy świat. Dostrzegają to ubezpieczyciele, którzy dają nam możliwość zawarcia dodatkowych umów do ubezpieczenia na życie, dzięki którym zyskamy dodatkową ochronę. Na jakie dokładnie okoliczności? Każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada nieco inną ofertę umów dodatkowych. Niektóre z nich dają nam możliwość zakupu dodatkowego pakietu medycznego, oferują zabezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy bądź też pokrywają koszty leczenia ciężkiej choroby. Inne zaś pozwalają oszczędzać na przyszłość, pokrywają koszty specjalistycznego leczenia poza granicami kraju, a nawet gwarantują zapłatę składki ubezpieczeniowej, jeśli my nie będziemy do tego zdolni, na przykład w wyniku utraty zatrudnienia. Jak widać, wybór dodatkowych pakietów jest bardzo szeroki. Niektórzy nawet celowo patrzą na to, co dodatkowo proponuje im ubezpieczyciel, zanim podpiszą umowę ubezpieczenia na życie.

Czy warto?

Zastanówmy się, czy w ogóle warto zainteresować się dodatkowymi umowami do ubezpieczenia na życie. Generalnie ubezpieczyciele oferują nam polisy, które odpowiadają dzisiejszym realiom. Wiele osób decyduje się na przykład na zakup prywatnego ubezpieczenia medycznego bez względu na to, czy posiadają ubezpieczenie na życie, czy też nie. Tymczasem podpisanie umowy dodatkowej zwykle jest o wiele korzystniejsze pod kątem finansowym, niż zawieranie kolejnej umowy z nowym ubezpieczycielem. Co więcej, w razie wystąpienia szkody cała dokumentacja zgromadzona jest u jednego ubezpieczyciela, dzięki czemu unikamy dopełniania formalności dwukrotnie.

Minusem zawierania umów dodatkowych jest fakt, iż wiążą się one z koniecznością ponoszenia wyższych kosztów. Agenci ubezpieczeniowi niemal zawsze proponują nam umowy dodatkowe, jednak warto zastanowić się, czy rzeczywiście są nam one niezbędne. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy przeczytajmy dokładnie ogólne warunki ubezpieczenia. Może bowiem okazać się, że umowa dodatkowa przewiduje co prawda niższą, niż standardowa, składkę, lecz z drugiej strony oferuje nam węższy zakres ochrony ubezpieczeniowej. Czasami bardziej opłacalne może okazać się zawarcie odrębnej umowy, przynajmniej pod kątem ochrony, jaką gwarantuje nam ubezpieczyciel. Niemniej jednak wszystko uzależnione jest tak naprawdę od naszych potrzeb oraz tego, ile dokładnie jesteśmy w stanie przeznaczyć na zapłatę składki ubezpieczeniowej. Pamiętajmy, że nie musimy od razu podejmować decyzji o podpisaniu umowy dodatkowej. Możemy do niej przystąpić w dowolnym momencie. Oczywiście zależy to też od konstrukcji polisy. Można umowe dodatkową podpisać w tzw. miesięcznicę. Wtedy ochrona zaczyna się od dnia wymagalności składki. Ale czasami umowy dodatkowe można zawrzeć tylko w rocznicę polisy. Dlatego właśnie warto szczegóły omówić ze swoim doradcą ubezpieczeniowym.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.

Napisz do mnie przez Messenger
Call Now Button